Φωτογραφίες από τη δημοσίευση του χρήστη Δημοτική Ραδιοφωνία Πρέβεζας Με λαμπρότητα γιόρτασε την Επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης της 25ης Μαρτίου η Πρέβεζα
Με την μαθητική παρέλαση και παρουσία πλήθος κόσμου κορυφώθηκε ο εορτασμός για την Επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης της 25ης Μαρτίου, στην Πρέβεζα. Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με τη δοξολογία στις 11 το πρωί του Σαββάτου στον Μητροπολιτικό ναό του Αγίου Χαραλάμπους, χοροσταντούντος του σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Νικοπόλεως και Πρεβέζης κ. Χρυσοστόμου, ενώ τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο εκπαιδευτικός κ.Χρήστος Παπαδήμας. Στην συνέχεια ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο Πεσόντων , από τις πολιτικές και στρατιωτικές αρχές της πόλης. Οι εκδηλώσεις κορυφώθηκαν με την παρέλαση στην οδό Σπηλιάδου από μαθητές σχολείων, σπουδαστές της ΑΕΝ, τη ΛΕΚ Ν. Πρέβεζας και συλλόγους της περιοχής με τη συνοδεία και της Φιλαρμονικής Πρέβεζας «Ορφεύς». Μετά το τέλος της παρέλασης ο Αντιπεριφερειάρχης Πρέβεζας κ.Στράτος Ιωάννου, δήλωσε: «Η σημερινή ημέρα, είναι σημαντική, για το Έθνος μας. Μας δείχνει ότι οι Έλληνες ενωμένοι, έδιωξαν το Οθωμανικό κράτος, με την επανάσταση που κάνανε το 1821. Τα μηνύματα είναι ότι πρέπει να είμαστε ενωμένοι, να μπορέσουμε να αντεπεξέλθουμε στους δύσκολους καιρούς, του σήμερα για να μπορέσουμε να φύγουμε από το σκόπελο. Χρόνια πολλά σε όλους τους πολίτες και χρόνια πολλά, σ' αυτούς που έχουν την ονομαστική τους εορτή». Σε δηλώσεις του ο Δήμαρχος Πρέβεζας κ. Χρήστος Μπαΐλης ανέφερε «Μεγάλη μέρα διπλής γιορτής για τον Χριστιανισμό και τον Ελληνισμό. Σήμερα, τιμάμε τους αγωνιστές του 1821, αυτοί που αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν για την Ελευθερία και την ανεξαρτησία της πατρίδας μας. Αυτοί που έδειξαν σε όλο τον κόσμο πως όταν οι Έλληνες είναι ενωμένοι, μπορούν να κάνουν θαύματα. Το μήνυμα της σημερινής μέρας παραμένει πάντα επίκαιρο και δεν είναι άλλο από μήνυμα ενότητας, αγώνα και επαγρύπνησης. Σήμερα που η κοινωνία και η χώρα μας βρίσκεται σε ένα μεγάλο κοινωνικό και οικονομικό αδιέξοδο, πρέπει όλοι μαζί να δώσουμε ένα κοινό αγώνα, να απαλλαγούμε από τα δεσμά των δανειστών και να βρει πάλι η χώρα μας, το δρόμο της ανάπτυξης και της προόδου.» ... See more