Φωτογραφίες Χρονολογίου Εντάσεις και αποχωρήσεις στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Πρέβεζας
Μεταξύ εντάσεων , κατηγοριών και αποχωρήσεων πραγματοποιήθηκε η διαδικασία για τον ορισμό των νέων μελών στα Διοικητικά Συμβούλια της ΔΕΥΑΠ και του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου, στην χθεσινή συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Πρέβεζας. Η διαδικασία που ακολουθήθηκε, καταγγέλθηκε από τις παρατάξεις της Ελάσσονος Αντιπολίτευσης “Δύναμη Ενότητας και Δημιουργίας” “Δημοτική Ριζοσπαστική Συνεργασία” και “Λαϊκή Συσπείρωση”, ως πραξικοπηματική και προϊόν μεθοδεύσεων - μεταξύ της πλειοψηφίας και της ΑΣΥΠ- και αποχώρησαν από την αίθουσα του δημοτικού συμβουλίου. Από την πλευρά του ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Κοσμάς Κορωναίος σημείωσε μεταξύ άλλων «θα ακολουθήσω τη διαδικασία που πρέπει και αν είναι λανθασμένη να κριθεί από τα ανώτερα όργανα» . Τα τακτική μέλη στο Διοικητικό Συμβούλιο της ΔΕΥΑΠ (που απαρτίζεται από 7 τακτικά μέλη) είναι οι δημοτικοί σύμβουλοι της πλειοψηφίας Δημήτρης Αυδίκος- Πρόεδρος, Χρήστος Νέσσερης -Αντιπρόεδρος και μέλη ο Χρήστος Τσούτσης από τη μείζονα αντιπολίτευση ,ο Χαράλαμπος Οικονόμου ως εκπρόσωπος των εργαζομένων της ΔΕΥΑΠ, από πολίτες οι Ευάγγελος Νικολάου και Πόπη Παππά. καθώς και ο Τάκης Παππάς ως εκπρόσωπος του ΤΕΕ. Τα Αναπληρωματικά Μέλη είναι οι Kατσαούνος Θεόδωρος , Ντίτσος Γεράσιμος από την πλειοψηφία , Δαρδαμάνης Ιωάννης από τη μείζονα αντιπολίτευση, από πολίτες οι Χριστοδούλου Χριστόδουλος και Ροντογιάννη Παναγιώτα, η Ηλιοπούλου Σταυρούλα ως εκπρόσωπος των εργαζομένων της ΔΕΥΑΠ και ο Ανδρέας Αναστασόπουλος από το ΤΕΕ. To νέο Δ.Σ του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου απαρτίζεται από τους δημοτικούς συμβούλους της πλειοψηφίας Βαγγέλη Συγκούνα (Πρόεδρο), Δημήτρη Κατσιπανέλη (Αντιπρόεδρο), την Ελευθερία Αγγέλη- Παπαϊωαννίδη και το Θεόδωρο Κατσαούνο, τον Τάκη Παππά από τη μείζονα αντιπολίτευση , την Ρέππα Φιλία (πολιτικός μηχανικός) πολίτη και το Λιμενάρχη Πρέβεζας κ. Τιφτικίδη ως τακτικά μέλη. Τα Αναπληρωματικά Μέλη είναι Αναγνώστου Νικόλαος ,Κακιούζης Χαράλαμπος, Ντίτσος Γεράσιμος, Σάφη Παπαγεωργίου Χριστίνα, Παπανικολάου Ευάγγελος, Παππά Ελένη και ο Αναπληρωτής Προϊστάμενος της Λιμενικής Αρχής. Πριν διεξαχθεί η ψηφοφορία, οι παρατάξεις της Eλάσσονος Aντιπολίτευσης “Δύναμη Ενότητας και Δημιουργίας” “Δημοτική Ριζοσπαστική Συνεργασία”, και “Λαϊκή Συσπείρωση” αποχώρησαν, καταγγέλλοντας τη διαδικασία. ... See more