Φωτογραφίες από τη δημοσίευση του χρήστη Δημοτική Ραδιοφωνία Πρέβεζας Με τρεις διαφορετικές συγκεντρώσεις και δυο πορείες τιμήθηκε στην Πρέβεζα η εργατική Πρωτομαγιά-
Κάλεσμα από το Εργατικό Κέντρο για συμμετοχή στην πανελλαδική απεργία της ΑΔΕΔΥ και της ΓΣΕΕ στις 17 Μαΐου-
Δυναμική και με παλμό η συγκέντρωση του ΠΑΜΕ
Με μικρή συμμετοχή εργαζομένων πραγματοποιήθηκε χθες η συγκέντρωση στο Εργατικό Κέντρο Πρέβεζας για τον εορτασμό της εργατικής Πρωτομαγιάς. « Είμαστε εδώ για να τιμήσουμε τους αγώνες της εργατικής τάξης και να στείλουμε το μήνυμα της αντίθεσης στα μέτρα που λαμβάνονται», δήλωσε ο ταμίας του Εργατικού Κέντρου Θεόφιλος Κετίκογλο και κάλεσε τους εργαζόμενους να συμμετάσχουν δυναμικά στην προγραμματισμένη για τις 17 Μαΐου πανελλαδική απεργία της ΑΔΕΔΥ και της ΓΣΕΕ. Το παρών έδωσαν ο δήμαρχος Πρέβεζας κ. Χρήστος Μπαΐλης, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η ΕΛΜΕ Πρέβεζας, το Σωματείο χειριστών, το Σωματείο Ξενοδοχοϋπαλλήλων, σερβιτόρων, μαγείρων και συναφών επαγγελμάτων, καθαρίστριες της Π.Ε. Πρέβεζας, το παράρτημα ΟΤΟΕ Πρέβεζας, το Σωματείο εργαζομένων ΕΤΕ Πρέβεζας, Σωματείο Λιμένος, Σωματείο εργαζομένων ΕΛΤΑ και ο Σύλλογος Τριτέκνων. Οι συγκεντρωμένοι στη συνέχεια πραγματοποίησαν κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο του Σταύρου Κάππα στον Άγιο Θωμά.
Δυναμική και με παλμό ήταν η συγκέντρωση για την απεργία της Εργατικής Πρωτομαγιάς που πραγματοποιήθηκε χθες στο Φόρο από τα σωματεία και τις δυνάμεις που συσπειρώνονται στο ΠΑΜΕ. Στη συγκέντρωση συμμετείχαν μεταξύ άλλων τα σωματεία: Ιδιωτικών Υπαλλήλων, Οικοδόμων, Οδηγών, Συνταξιούχων ΙΚΑ, Συνταξιούχων ΟΑΕΕ, Εργαζομένων ΟΤΑ Α’ Βαθμού, ο Σύλλογος Εργαζομένων Γενικού Νοσοκομείου Πρέβεζας, ο Εμπορικός Σύλλογος Πρέβεζας, η Ομοσπονδία Αγροτικών Συλλόγων Πρέβεζας, ο Σύλλογος Γυναικών Πρέβεζας και η Επιτροπή Αγώνα ΤΕΙ Πρέβεζας του ΜΑΣ, μαθητές της Πρέβεζας. «Ο λαός θα πρέπει να βρίσκεται σε συνεχή ετοιμότητα και εγρήγορση και να αντιδράσει στα νέα μέτρα που έρχονται" τόνισαν οι ομιλητές, ενώ ακολούθησε πορεία στους δρόμους της πόλης . Στην συνέχεια δυνάμεις του ΠΑΜΕ πήγαν στον Άγιο Θωμά, όπου και πραγματοποίησαν μία λιτή εκδήλωση στη μνήμη του συμπολίτη μας Σταύρου Κάππα, που εκτελέστηκε μαζί με άλλους 199 Κομμουνιστές στην Καισαριανή την Πρωτομαγιά του 1944.Με πορεία στην κεντρική αγορά και στη παραλία της πόλης ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις για την Εργατική Πρωτομαγιά από την παρέμβαση της Συνέλευσης συντονισμού εργαζομένων-ανέργων Πρέβεζας. Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με εξορμήσεις σε χώρους δουλειάς, ενώ το Σαββάτο πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο Εργατικό Κέντρο που περιλάμβανε έκθεση φωτογραφίας, ομιλία ιστορικής αναδρομής για την 1η Μάη και μουσικό αφιέρωμα στο εργατικό τραγούδι. ... See more