Ειδικού Πολεοδομικού Σχεδίου (ΕΠΣ) Παραλιακού Μετώπου Ηπείρου

banner-tps-paraliako-metopo-ipeirou

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Στο πλαίσιο της μελέτης του Ειδικού Πολεοδομικού Σχεδίου (ΕΠΣ) Παραλιακού Μετώπου Ηπείρου και λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι η εκπόνηση των Τοπικών και των Ειδικών Πολεοδομικών Σχεδίων (ΤΠΣ / ΕΠΣ) αποτελεί σύνθετο έργο που περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, συμμετοχικές διαδικασίες και κοινωνική διαβούλευση επί του περιεχομένου των σχεδίων που διασφαλίζουν τον δημοκρατικό προγραμματισμό σε τοπικό επίπεδο από τους Πρωτοβάθμιους ΟΤΑ και τον οριζόντιο συντονισμό της διοίκησης και σε συνέχεια της εισαγωγικής/ενημερωτικής παρουσίασης της μελέτης του θέματος, που πραγματοποιήθηκε τον Απρίλιο του 2024, σας ενημερώνουμε ότι ομάδα επιστημόνων, σε συνεννόηση με την επιτροπή επίβλεψης και τους Δήμους, παρουσίασε τα πορίσματα της Α΄ Ενότητας και τα προτεινόμενα εναλλακτικά σενάρια χωρικής οργάνωσης της περιοχής μελέτης του ΕΠΣ Παραλιακού Μετώπου Ηπείρου, την Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 13:00, στο Ξενοδοχείο AngelikPallas Hotel στην Ηγουμενίτσα.

Επισημαίνεται ότι η παρουσίαση των πορισμάτων της Α’ Ενότητας και των προτεινόμενων εναλλακτικών σεναρίων του εν λόγω ΕΠΣ είναι διαθέσιμη, για ενημέρωση των φορέων και των πολιτών μέσω της ανάρτησής της στην ηλεκτρονική πλατφόρμα συμμετοχής (ΠΛαΣ) (https://polsxedia.ypen.gov.gr/) που έχει δημιουργηθεί από το ΥΠΕΝ ειδικά για το σκοπό αυτό αλλά και δια μέσου των ιστοσελίδων των Δήμων στον ακόλουθο σύνδεσμο

ΕΠΣ ΗΠΕΙΡΟΥ_ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ

Επιπρόσθετα, στο πλαίσιο διασφάλισης της επαρκούς ενημέρωσης του κοινού, παρακαλούμε δείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο το σύνολο της παρουσίασης όπως αυτή έχει βιντεοσκοπηθεί.

ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ Μέρος Α

ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ Μέρος Β